Haber

KOP Yönetimi ve UNIKOP, İsrail’in Filistin’i İşgaline Karşı Boykot Kararı Aldı

KOP Yönetim Başkanlığı ve KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) üyelerinin bir araya geldiği 2023 faaliyet ve değerlendirme toplantısında İsrail’in Filistin topraklarındaki işgal politikasını protesto etme kararı alındı. 3 dilde yayınlanan ‘Gazze ve Boykot Deklarasyonu’nda, İsrail’in gerçekleştirdiği soykırımların insanlık adına utanç sahneleri olarak tarihe geçtiğine dikkat çekildi.

KOP Bölge Kalkınma Yönetimi Lideri Dr., UNIKOP Dönem Başkanlığı misyonunu yürüten Yozgat Bozok Üniversitesi (YOBÜ) senato salonunda düzenlenen Üst Konsey Toplantısına katıldı. Murat Karakoyunlu, YOBU Rektörü Prof. Dr. Cihan Yaşar, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Beyefendi, Kırıkkale, Konya Gıda ve Tarım, Necmettin Erbakan, Selçuk, KTO Karatay ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi temsilcileri ile KOP Yönetiminin uzman çalışanları katıldı. KOP Bölgesel Kalkınma İdaresi ve UNIKOP’u oluşturan 13 üniversitenin temsilcileri tarafından imzalanan “Gazze ve Boykot Deklarasyonu”nda, İsrail menşeli ürünlerin ve İsrail zulmüne destek verdiğini açıklayan firmaların boykot edileceği açıklanırken, Gazze’deki savaş derhal durdurulmalı, insanlığa karşı işlenen suçlar derhal durdurulmalıdır. Önce bitirilmesi istendi.

Gazze ve boykot bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

“İsrail’in yaklaşık bir asırdır Filistin topraklarında sürdürdüğü işgal politikası, geçtiğimiz aydan itibaren Gazze’de yaptıklarıyla soykırıma dönüştü. Sivillerin hedef alındığı, masum insanların hedef alındığı Gazze’de devam eden bu vahşet ve soykırım Çocuklar da dahil olmak üzere öldürülüyor, vicdanları kanatıyor.” insanlık adına utanç sahneleri olarak tarihe geçti. UNIKOP’a bağlı üniversiteler olarak Gazze’deki savaşın derhal durdurulması ve bu insanlık suçuna bir an önce son verilmesi gerektiğini söylüyoruz. Uluslararası hukuk uygulanmalı ve savaş suçluları bir an önce cezalandırılmalıdır. Bu noktada UNIKOP olarak yanı başımızdaki coğrafyada yaşanan bu baskı ve hukuksuzluğa üniversitelerin sessiz kalmayacağını belirtiyoruz. Filistin’in Gazze kentinde yaşanan bu drama sessiz kalmamak adına KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve 13 üniversitenin İsrail menşeli firmaların işlerini boykot edeceğini ve İsrail zulmüne desteklerini ilan edeceklerini kamuoyuna duyuruyoruz. .” -KONYA

haber-banaz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu