Haber

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Trabzon’da iş insanlarıyla buluştu: (2)

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Aile ve Gençlik Bankası’nı kurarak adım adım faaliyete geçireceklerini belirterek, “Doğalgaz, petrol ve madenlerden elde edilen gelirin belli bir yüzdesini bu bankaya aktararak yeni evli çiftlere destek olacağız. ” söz konusu.

Yılmaz, DSİ 22. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen “Trabzon İş Dünyası Buluşması” programında, büyüme ve diğer destekleyici politikalarla genç ve kadın girişimciliği başta olmak üzere birçok politikayla istihdamı artırmaya devam edeceklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Orta Vadeli Program döneminde 2,7 milyon ilave istihdam oluşacağını tahmin ettiklerini belirten Yılmaz, “Yıllık yaklaşık 900 bin istihdam artışı bekliyoruz. Bu rakamlara daha birçok rakam eklenebilir ama bunları şu şekilde ifade edebilirim.” temel rakamlar olarak.” dedi.

Yılmaz, ihracatın 2026 yılında 300 milyar doları aşacağını tahmin ettiklerini altını çizerek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu yıl 255 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Dolayısıyla 2026 yılında ilk kez ihracatta 300 milyar dolar sınırını aşacağımızı öngörüyoruz. Turizm gelirleri açısından ise 70’in üzerinde beklentimizi ifade edebilirim. 2026 yılında turizme milyar dolarlık katkı sağlayacağına inanıyoruz. Trabzon ve Doğu Karadeniz’in buna daha fazla katkı sağlayacağına canı gönülden inanıyoruz. Muhteşem güzellikleri ve doğa turizmiyle Trabzon’un bu hedeflere mutlaka önemli katkı sağlayacağını belirtmek isterim.”

Trabzon’a 90 milyar liraya yakın yatırım yapıldı

Cevdet Yılmaz, Trabzon’un tarımıyla, sanayisiyle, üniversitesiyle, turizmiyle Karadeniz Bölgesi’nde iş ve hizmet politikasının lokomotifi olduğunu belirtti.

Trabzon’da yerel kalkınma, tarımsal üretim, hayvancılık ve girişimcilik arttıkça Türkiye’nin de büyüdüğünü ve yükseldiğini belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

“Trabzonlu kadınların ve gençlerin ekonomiye ve üretime katılması tüm Karadeniz’e, tüm Anadolu’ya yansıyor. Biz bu seviyeye kolay gelmedik. 21 yılda bu seviyeye birçok mücadeleyle, birçok yatırımla ulaştık. Sadece Trabzon’daki yatırımlarımız ve harcamalarımız 90 milyar “Kamu yatırımları ve kamu harcamaları açısından Türk lirası civarında.”

Yılmaz, Trabzon’da ikinci devlet üniversitesini kurduklarını, eğitime 3 bin 80 yeni derslik kazandırdıklarını, yükseköğretimde ise 9 bin 807 ilave kapasite oluşturduklarını vurguladı.

Bugün pazarda tanıştığı üniversite öğrencileriyle sohbet ettiğini belirten Yılmaz, yurtlarla ilgili herhangi bir şikayetin olmadığını, yurt kapasitesinin fazlasıyla bulunduğunu belirtti.

Yılmaz, Trabzon’daki bölünmüş yolları 73 kilometreden 267 kilometreye çıkardıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Yine bölgenin sembollerinden, yıllardır konuşulan Zigana Tüneli’ni hayata geçirdik. Ulaştırma Bakanlarımızdan biri, şu anda Trabzon milletvekilimiz ile yan yana oturuyoruz. Gerçekten iki dev eser Bir tarafta Ovit Tüneli, diğer tarafta Zigana Tüneli bu bölgeye kazandırılmıştır.Dünyanın 3. büyük eserlerinden biridir.Avrupa’nın en uzun çift tüplü kara tüneli olarak tarihe geçmiştir ve Türkiye, Trabzon ile Gümüşhane arasındaki bu tünel ile Karadeniz’i Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya, oradan da İran ve Ortadoğu’ya yani tarihi İpek Yolu’na bağlamaktadır. Limanların ve lojistik bölgelerin gelişmesiyle Türk Yüzyılında son derece değerlidir.”

Hem seçim beyannamesinde hem de Orta Vadeli Programda bunun altını çizdiklerini hatırlatan Yılmaz, “Bir tarafta Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu bağlantısı, diğer tarafta İç Anadolu ve Akdeniz bağlantısıyla Anadolu’yu önemli hale getiriyoruz. Hem üretim hem de ticaret açısından çok daha entegre ve rekabetçiyiz.” Bunu bu noktaya getirmek için politikalarımızı ortaya koyduk.” söz konusu.

“Yeni dönemde temel önceliğimiz demiryolları olacak”

Yılmaz, başta demiryolları olmak üzere yapacakları yatırımlarla karbon emisyonunu azaltarak 2053 yılındaki “sıfır karbon” hedeflerine katkı sağlamayı planladıklarını belirterek, “Trabzon’un yeni havalimanı, Trabzon raylı sistem sınır projesi ve Erzincan, Trabzon, Rize, İyidere hızlı ulaşım projeleri.” “Demiryolu projesi üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Yeni dönemde temel önceliğimiz demiryolları olacak. Demiryolları hem karbonun azaltılması açısından hem de yük taşımacılığında rekabet açısından Türkiye’ye büyük katkı sağlayacak.” dedi.

Trabzon Limanı’nı yenileyerek, mavi ve yeşilin her tonunu kucaklayan bu şirin kente marinayı kazandırdıklarını belirten Yılmaz, “Atasu Barajı ile birlikte 49 hidroelektrik santrali inşa ettik, 110 dereyi rehabilite ettik. Dere iyileştirmeleri çok önemli. Bunlar çok önemli. Burada yaşanan felaketler açısından gerçekten değerli çalışmalar var.” ” dedi.

Yılmaz, Trabzon’daki tarım üreticilerinin yanı sıra sosyal yardıma ihtiyaç duyanlara da ciddi destekler sunduklarını söyledi.

TOKİ’nin kentte 9 bin 224 konut yaptığını belirten Yılmaz, “Öte yandan Trabzon’da İlk Evim, İlk İşim, İlk Arsam gibi projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz. Trabzon bünyesinde de projelerimiz var. Kentsel dönüşümün kapsamı.” bilgiyi verdi.

Trabzon’da hayata geçirilen projelerin bir kısmını görme fırsatı bulduğunu belirten Yılmaz, kente güzel eserler kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu tebrik etti.

“Lütfen dere yataklarında inşaata gitmeyelim”

Kentsel dönüşümün önemine değinen Yılmaz, şöyle devam etti:

“Afet yaşadıktan sonra yaptıklarınız elbette değerli ama asıl değerli olan, afet yaşanmadan önce riskleri görmek ve riskleri azaltacak projeler yapmak. Bu bir yerde deprem olabilir, bir yerde sel olabilir. Bir yerde heyelan, bir yerde yangın riski var. Bu riskleri önceden görüp risk azaltıcı tedbirlerin alınması çok kıymetli.” Bu anlamda Karadenizli kardeşlerimize bir davet yapalım. Lütfen dere yataklarında inşaata gitmeyin. Heyelan veya sel riski olan bölgelerde inşaata gitmeyelim. İnşaatımıza planlı bir şekilde devam edelim. Bu, sosyal refah, sürdürülebilir ekonomik kalkınma ve sağlıklı turizm açısından son adımdır. “Son derece değerli olduğunu düşünüyorum. Tüm toplumsal kesimlerin buna destek vermesi gerektiğine yürekten inanıyorum.”

Trabzon’da 3 millet bahçesinin tamamlandığını, üçünde de çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Yılmaz, Sürmene, Of, Vakfıkebir ve Arsin’de de balıkçı barınakları yaptıklarını söyledi.

Yılmaz, Trabzon’da 4 organize sanayi bölgesinin bulunduğuna dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu:

“Yanlış hatırlamıyorsam bir Teknopark ve 2 adet araştırma geliştirme merkezi kurduk. Şenol Güneş, 41 bin 461 seyirci kapasiteli. Spor95 karmaşık dahil spor Tesisi Trabzon’a da getirdik, bu da önemli. Trabzon farklı bir şehir. Tüm Anadolu’nun heyecanla desteklediği Trabzonspor şehri. Bu nedenle bu fırsatı değerlendirerek Trabzonspor’u uzun bir aradan sonra kazandığı şampiyonluktan dolayı tebrik etmek istiyorum.”

Şehre her gelişinde Trabzonspor’un ayrı bir heyecan, ayrı bir değer olduğunu gördüğünü belirten Yılmaz, Trabzonspor’a başarılar diledi.

Yılmaz, Trabzon’da 11 ilçeye doğalgaz verildiğini, Tonya, Çarşıbaşı, Düzköy ve Şalpazarı’nda ise çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Önceki dönemlerde Kalkınma Bakanlığı olarak da görev yaptığını hatırlatan Yılmaz, “Ne kadar gelişirseniz gelişin sorun bitmez ama önemli olan temel sorunları çözmek, kolay sorunları çözmek ve toplum olabilmektir” dedi. daha ileri sorunlarla uğraşır. Gerçek kalkınmanın özü budur. Aksi halde sorun hiçbir zaman bitmez, çaba da hiçbir zaman bitmez.” , analiz bitmiyor.” dedi.

“Olgunlaştığımızda yeni dönemde yasa tasarımızı Meclisimize sunacağız.”

Yılmaz, “Temel sorunları çözmüş bir toplum olarak, umarım daha nitelikli sorunlarla uğraşan bir toplum olarak yolumuza devam edeceğiz.” Sözlerine şöyle devam etti:

“Öte yandan Karadeniz’deki yeni doğalgaz ve petrol aramalarını, fırsatlarını biliyorsunuz. Bu konularda ciddi ilerlemeler kaydettik. Bu bağlamda Aile ve Gençlik Bankası kurmayı hedefliyoruz. Bu bizim seçimlerimizden biriydi. Söz veriyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalara başladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda çalışmalara başladık. Belli bir aşamaya getirdik. Olgunlaştığında yeni dönemde yasa tasarımızı Meclisimize sunacağız. Aile ve Gençlik Bankası’nı kuracağız ve kademeli olarak faaliyete geçireceğiz. Doğalgaz, petrol ve madenlerden elde edilen gelirlerin belli bir yüzdesini paylaşacağız. “Bunu bankamıza aktararak yeni evli çiftlere destek vereceğiz. Gelecekte buradan genç girişimcilere daha fazla destek sağlama olanaklarını da araştıracağız.”

Cevdet Yılmaz, Karadeniz’in cennet gibi bir bölge olduğunu ve değerinin bilinmesi gerektiğini belirterek, “Sürdürülebilirlik çok ama çok değerli bir şey. Oturduğumuz dalı kesmemeliyiz. Mevcut değerleri korumalıyız.” güzellikleri çok ciddiye alıyoruz. Elbette kullanmalıyız ama koruma ve kullanma dengesini gözeterek.” “Bunu yaptığımızda bu değerler gelecek nesillere bırakılacak ve katma değeri daha yüksek bir turizm inşa etmiş olacağız. Bu yıl 1 milyona yakın turist bekliyoruz.” söz konusu.

Eğitim ve sağlık turizminin de geliştiğine dikkat çeken Yılmaz, şöyle konuştu:

“Ama en önemlisi doğal ‘yeşil rota’ dediğimiz yayla turizmi. Bunu bir kez daha belirtmek isterim. Belki bir dönem yanlış algılandı. Bu marka bir doğa turizmi rotası. Amacımız buydu. Devlet Planlama Teşkilatı’ndayken üzerinde çalıştığımız bir projeydi Sayın Faruk Nafiz Özak Sayın Bakanımızla o dönemde çalıştık. Kendisi aslında buradaki en coşkulu savunuculardan biriydi. Yeterli bir grupla çalıştık. Buradaki amaç Belli bir rotayı uluslararası markaya dönüştürmektir. Nasıl ki denizlerimizde ‘mavi yol’ denilen rotalar varsa, biz de ‘yeşil rota’ rotamız olsun, uluslararası “Marka olsun, uluslararası standardı net olsun. Buraya tamamen doğayla uyumlu bir yol yapalım. Yaylaların ortasında yerel donanım kullanalım, yerel mimariyi kullanalım ve bu rota boyunca uygun kalitede bir destinasyon oluşturalım.”

Son derece güvenli, konforlu ve kaliteli bir doğa turizmi yaşanmasının hedeflendiğini belirten Yılmaz, “Amaç buydu, katma değeri yüksek bir turizme sahip olmak. Bu yönde çok çalışmalar yapıldı. Artık belli bir noktaya gelindi. İnşallah bundan sonraki dönem de geçmişi bu konuda doğru değerlendirerek masaya getirir.” “Yatırımlarla farklı açılımlar yapılabileceğine inanıyorum.” dedi.

Yılmaz, kentteki temasları kapsamında kent merkezinde ve Ganita mevkiindeki parkta esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.

(Bitti)

haber-cekerek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort